U skladu sa smjernicama Europske udruge sveučilišta (EUA), Senat Sveučilišta u Rijeci je u svibnju 2016. godine donio odluku o osnivanju Doktorske škole Sveučilišta u Rijeci, preuzimajući tako institucionalnu odgovornost za doktorske studije u programima svih znanstvenih disciplina, koje se obrađuju na Sveučilištu.
Predstojnik Doktorske škole:
prof. dr. sc. Igor Prpić, dr. med.
Misija, vizija i ciljevi djelovanja
Glavni ciljevi djelovanja Doktorske škole uključuju povećanje kvalitete doktorskog studija na Sveučilištu u Rijeci kao i kvalitete istraživačkih i nastavnih kapaciteta, poticanje interdisciplinarnosti i veće ekonomičnosti na doktorskim studijima/ programima Sveučilišta u Rijeci, poticanje osnivanja interdisciplinarnih, zajedničkih i združenih (međunarodnih) doktorskih studija te osiguravanje istraživačkog obrazovanja i osposobljavanja studenata.
Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci potiče primjenu holističkog pristupa doktorandima, što podrazumijeva sagledavanje individualnih potreba doktoranada za odabirom sadržaja, socijalnu, rodnu i drugu senzibiliziranost za razumijevanje socio-ekonomskih i drugih odrednica koje utječu na stopu završavanja studija te osigurava preduvjete za jačanje mentorskih vještina, osiguravanje jednakih mogućnosti za sve, brigu za ranjive i podzastupljene skupine, poštivanje različitosti, uključivosti i dostojanstva.
Posebna se pozornost usmjerava ka osnaživanju uloge, vrednovanju i poticanju doktoranada i mladih istraživača za sudjelovanje na znanstveno-istraživačkim projektima, osobito onima koji ostvaraju dodanu vrijednost u realnom sektoru, uz osiguravanje mehanizama za pružanje financijske potpore (stipendija) doktorandima.
Usmjerenost ka internacionalizaciji i interdisciplinarnosti
Doktorska škola potiče interdisciplinarnost i multidisciplinarnost doktorskih studija usmjerenih k pojedincu u cilju povećanja njihove atraktivnosti te prilagodbi potrebama na tržištu rada, uz jamčenje standarda kvalitete.
Kroz djelovanje Doktorske škole zagovara se osnaživanje i podrška horizontalnom povezivanju postojećih i razvoju novih doktorskih studijskih programa koji omogućuju dodatnu fleksibilnost i personalizaciju te otvaraju mogućnost za interdisciplinarnu suradnju doktorskih studija na sastavnicama uz poticanje umrežavanja gospodarstva i akademske zajednice.
Kvaliteta Doktorske škole temelji se stoga upravo na kvaliteti programa usmjerenih prema internacionalizaciji i interdisciplinarnosti, poticanju izvrsnosti mentora i doktoranda, uz obveznu kvalitetnu logističku, administrativnu i financijsku potporu za iskorištavanje njezinoga punoga potencijala. Svaki od navedenih čimbenika zahtijeva individualni pristup usmjeren unapređenju i razvijanju znanosti i istraživanja kao pokretača gospodarskoga i društvenoga razvoja uz poboljšanje sustava visokog obrazovanja.
Uz izuzetan potencijal već ostvarenog strateškog partnerstva Sveučilišta u Rijeci u okviru Europske sveučilišne inicijative Mlada sveučilišta za budućnost Europe (YUFE- Young Universities for Future of Europe) te Mreže mladih europskih istraživačkih sveučilišta (YERUN- Young European Research Universities Network) Doktorska škola osigurava regionalnu i međunarodnu vidljivost Sveučilišta te unapređuje obrazovne modele i sadržaje doktorskog obrazovanja – aktivnim sudjelovanjem u procesu stvaranja i donošenja (obrazovnih) politika na razini Europske unije i otvaranjem prostora za značajno sudjelovanje sveučilišnoga kadra u procesima na najvišim razinama.
Unaprjeđenje standarda doktorskog studiranja
Važan segment rada Doktorske škole jest i predlaganje mjera i instrumenata za unaprjeđenje kvalitete, interdisciplinarnosti i internacionalizacije doktorskog studiranja na Sveučilištu, kao i sudjelovanje u izradi svih važnih akata iz područja treće, doktorske, razine studiranja.
Uz kontinuirano praćenje kvalitete vlastitog rada, prati se i kvaliteta doktorskih studija koji se izvode na Sveučilištu te kroz rad Stručnog vijeća Doktorske škole nastoji unaprijediti i unificirati interne procedure koje doprinose kvaliteti provedbe studija.
Zalaganjem Doktorske škole, uz podršku Uprave i Senata Sveučilišta, od ak. god. 2022./2023. Nagrada rektorice za izvrsnost dodjeljuje se i studentima/icama doktorskih studija, po područjima znanosti, a temeljem donesenih Smjernica za vrednovanje izvrsnosti doktoranada Sveučilišta u Rijeci.
Raduje nas što ćemo u godini obilježavanja 50 godina Sveučilišta i 390 godina tradicije visokog obrazovanja u Rijeci, nagraditi naše doktorande za izvrsnost.
Prepoznajući pak rad i zalaganje Doktorske škole, Sveučilište u Rijeci dodijelilo je 2022. godine zahvalnicu Doktorskoj školi za iskorake u integraciji doktorskih studija kroz djelovanje Stručnog vijeća Doktorske škole i poticanja razmjene iskustava i komunikacije s ciljem unapređenja studiranja na doktorskom studiju Sveučilišta u Rijeci.
Aktivnosti Doktorske škole
U izazovima povezivanja akademske zajednice, konkurentnoga gospodarstva i društva u cjelini, Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci svojim djelovanjem teži povećanju inovativnosti i atraktivnosti svih doktorskih programa sastavnica usmjerenima suvremenim generacijama doktoranada, orijentiranima prema budućnosti, koji će svoja znanja stečena tijekom doktorskog obrazovanja učinkovito i djelotvorno primijeniti u svom budućem radu, povezujući znanost, istraživanje i obrazovanje s cjelokupnim društvenim, gospodarskim i političkim odnosima na regionalnoj, nacionalnoj i europskoj razini.
Nastojeći poticati umrežavanje te unaprjeđenje interdisciplinarnih i multidisciplinarnih znanja i vještina doktoranada iz svih znanstvenih područja, Doktorska škola pokrenula je niz aktivnosti koje se provode u kontinuitetu, kao što su organizacija doktorskih radionica, lokalnih i međunarodnih znanstvenih konferencija, facilitacija neformalnijih događanja s ciljem umrežavanja doktoranada, ali i poticanje različitih oblika cjeloživotnog osposobljavanja mentora.
Od navedenih aktivnosti ističu se:
Međunarodne aktivnosti
- Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci organizirala je u suradnji s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti, Odjelom za biomedicinske znanosti u Rijeci i Hrvatskom akademijom medicinskih znanosti – Podružnicom Rijeka, a u okviru AARC-a (Alps-Adriatic Rectors’ Conference), prvu Međunarodnu doktorsku konferenciju koja se održala 19. i 20. rujna 2019. godine na UNIRI kampusu;
- Sveučilište u Bergamu, Institut za filozofiju i socijalnu teoriju Sveučilišta u Beogradu, Sveučilište u Rijeci, Delta Lab i Doktorske škole, organizirali su od 16. do 24. rujna 2022. međunarodnu ljetnu školu ‘Waterscapes in Heritage and Environment.’
- Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci, Sveučilište u Grazu i Sveučilište u Ljubljani organizirali su 6. međunarodnu doktorsku ljetnu školu pod nazivom „Digitalisation in science and society“ koja se održala od 27. do 28. listopada 2022. na Sveučilištu u Ljubljani.
- Kao koordinator aktivnosti jednog radnog paketa, Doktorska škola je sudjelovala u provedbi H2020 projekta DIOSI (Developing and Implementing hands-on training on Open Science and Open Innovation for Early Career Researchers) koji je promovirao cjeloviti koncept doktorskogobrazovanja, od razvoja novog zajedničkog doktorskog obrazovnog programa, preko pružanja obuke o otvorenoj znanosti i otvorenim inovacijama i poduzetništvu za doktorande i istraživače u ranoj karijeri, do mjerenja utjecaja takvog osposobljavanja stvaranjem okvira za praćenje utjecaja i ishoda učenja.
Nacionalne aktivnosti
- Prilagođavajući se uvjetima pandemije COVID-19 i svim izazovima organizacije javnih događanja, kao i sudjelovanja u edukacijama, Doktorska škola se prilagodila novonastaloj situaciji organizirajući webinare. Tema jednog od njih, održanog u prosinca 2020. godine, bila je primjerice „Izazovi i različiti pristupi izradi doktorskih disertacija“
- Doktorska škola redovito organizira ljetne škole i radionice za doktorande, često smještene u prostoru palače Moise, znanstveno-edukacijskom centru Sveučilišta u Rijeci u Cresu. Neke od tema dosadašnjih radionica, organiziranih u suradnji s nizom sveučilišnih i vansveučilišnih partnera bile su:
- Komunikacija i znanost (svibanj 2022.),
- Akademsko pisanje (listopad 2022.),
- Naučimo uspješno komunicirati znanost (svibanj 2023.)
- Niz PhD Career Café tribina u suradnji s Uredom za karijere Sveučilišnog savjetovališnog centra i Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci, namijenjenih razmjeni iskustava te upoznavanju studenata doktorskih studija svih sastavnica riječkog Sveučilišta s različitim mogućnostima vezanim uz razvoj karijere u akademskom i neakademskom okruženju. Neke od tema dosad održanih PhD Career Cafea bile su:
- Doktorandi za doktorande,
- Mentorstvo,
- Interdisciplinarno umrežavanje,
- Doktori/ce znanosti izvan akademske zajednice,…
Riječima jednog od redovitih polaznika naših aktivnosti: „Iz svake radionice se moglo izvući nešto što mi do sada nije bilo poznato i što mi može koristiti, ne samo u okviru doktorskog studija, već i u kasnijoj karijeri… Praktičan dio radionica nas natjera na aktivno sudjelovanje i promišljanje.“
Poruka budućim doktorandima/icama
Ukoliko ste uporni, izdržljivi, predani, samopuzdani, a nije vas strah neprekidnog višegodišnjeg rada, borbe, sukoba, truda, preopterećenosti, izgaranja praćenog stresom, sumnji u samoga sebe, kriza i preispitivanja jer želite biti slobodni i ući u jedan sasvim poseban svijest - ne dvojite - upišite doktorski studij na Sveučilištu u Rijeci. Doktorski studiji Sveučilišta u Rijeci, uz podršku Doktorske škole, omogućit će da usavršite vještine razvoja inovativnih rješenja, kritičkog razmišljanja i rješavanja složenih problema, steknete iskustvo rada na znanstveno-istraživačkim projektima, upoznate i surađujete sa vrhunskim znanstvenicima, istraživačima, stručnjacima, steknete veću samostalnost i ostvarite najbolje osobno stvaralačko iskustvo ikada.