Doktorandi znaju kako koristiti potencijal superračunala “Bure”

19.02.2024.
/ Vijesti / /

Doktorska škola Sveučilišta u Rijeci, Zaklada Sveučilišta u Rijeci i Centar za napredno računanje i modeliranje organizirali su 15. i 16. veljače, radionicu za doktorande naziva „Ulazak u svijet superračunala – pristup i korištenje Bure“.

Kako je uslijed velikog interesa doktorandima ponuđen dodatni termin, prvi dan je u ime organizacijskog tima sve nazočne pozdravio predstojnik Doktorske škole prof. dr. sc. Igor Prpić, a drugi dan, ravnateljica Zaklade Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Bojana Ćulum Ilić.

Radionicu je oba dana vodio Gordan Janeš, rukovoditelj Službe za održavanje superračunala Bura, ukazavši na razne mogućnosti superračunala. Osim što su sposobni obraditi ogromnu količinu podataka, s njima se izvode kompleksne računalne simulacije te znanstvenici mogu raditi brže i preciznije analize, kako u područjima medicine, tako i ekonomije te financijskih i drugih istraživanja.